Hackney pony

28. prosince 2010 v 18:33 | Tereza |  Plemena koní

Hackney pony


Hackney a jeho příbuzný hackney pony jsou nepochybně nejpůsobivější koně do zápřahu na světě...

Historie

Hackneyský pony, vytvořený v severní Anglii v 19. století, má mnoho společného s krevními liniemi dnešních hackneyů, ale hlavně je založen na fellských ponících. Pony je zapsán do stejné plemenné knihy jako hackney. Mají společné předky v podobě významných linií norfolských a yorkshirských klusáků. Nicméně hackney pony je skutečný pony, ne pouze malý kůň
Plemeno vyšlechtil v zásadě jediný člověk, Christopher Wilson z Cumbrie. V 80. letech 19. století vytvořil zvláštní typ založený na klusácích křížených s místními fellskými poníky a příležitostně i s velšskými poníky. Nejvýznamnějším plemeníkem hackneyských ponyů byl Wilsonův šampion, hřebec Sir George, který byl po yorkshirském klusákovi a nesl nškteré znaky po svém předkovi, dostihovém koni Flying Childers. Wilson připouštěl potomky Sira Georgeho, klisničky z vybraných klisen, opět jejich otcem, a tak získal vynikající elegantní poníky se skvělou kočárovou akcí. Wilsonovi poníci, jak se ve své době nazávali, se chovali spolu s felly na pastvinách i přes zimu. Díky tomu se upevnila pozoruhodná tvrdost jejich konstituce.

Charakteristika

Výška ponyho nesmí přesáhnout 142 cm. Hlava má lehce vyklenutý profil, úhledné malé uši a jemné kvalitní chřípí. Oči jsou velké, s působivým výrazem. Pony nese hlavu vysoko a má velice živý a inteligentní výraz. Krk je poměrně dlouhý a pěkně formovaný. Vystupuje takřka vertikálně z plece. Kohoutek je nízký. Lopatka má obdobný sklon jako u kočárových koní, plece jsou silné a zcela odlišného typu než u moderního jezdeckého koně. Srst je obzvlášť jemná a hladká. Ohon je nasazen a nesen vysoko. Tělo je kompaktní a v hrudínku velmi hluboké. Hlezenní klouby musí být nízko nad zemí, pokud mají zaručovat požadované chody. Kopyta se nechávají záměrně delší, víc než je obvyklé, aby byla akce koně co nejříznější. Při oddechu stojí pony pevně a stabilně, přední nohy má vyrovnané a zadní posunuté dozadu, aby zabral co nejvíce prostoru. Barva ponyho je většinou tmavě hnědá, hnědá, černá, nebo ryzá.

Využití

Dnes se pony chová na celém světě. V Holandsku je pravděpodobně daleko více hackneyů než v kterékoliv jiné zemi. Nyní se tato plemena (kůň i pony) těší velké oblibě také v USA i Kanadě. Pony je typický kočárový kůň. Zapřahá se do lehkých vozíků a očekává se od něho dokonalý stylový pohyb. Pohled na ponyho "v akci" je velmi pěkný.

Hackney pony


Hackney pony
Hackney pony

Hackney pony
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.