Karabašský kůň

27. prosince 2010 v 18:11 | Tereza |  Plemena koní

Karabašský kůň

Podobný kůň pocházející z Ázerbájdžánu je delibos (azerbájdžánský kůň), což je patrně pouhá větev karabacha.

Historie

Karabach je horský kůň pocházející z Náhorního Karabachu mezi řekami Araks a Kura v Ázerbajdžánu. Je potomkem stepních koní "primitivního" původu, ale protože žije mezi Černým a Kaspickým mořem, ovlivnili ho také orientální koně z pohraničních oblastí Turecka, Iráku, Kurdistánu a Íránu, takže jeho typ a charakter je výsledkem jak působením místního prostředí, tak i vlivu přikřížení jižních koní.

Charakteristika

Karabach je dobrým příkladem dobrého jezdeckého koně. Toto plemeno bylo už dávno silně ovlivněno arabským koněm a pouštními koňmi blízkými arabům. Po achaltekinci podědil karabach nápadné zbarvení s kovovým leskem, díky kterému toto plemeno působí silným dojmem. Karabach je vysoký kolem 142 cm a bývá to většinou ryzák, ale i hnědák nebo plavák, skoro vždy s výrazným, dobře patrným kovovým leskem. Utváření hlavy je výsledkem zušlechťujícího křížení, je jemná a pěkně nasazená na přiměřeně dlouhém krku, mírně ohnutém. Plece jsou strmé, úměrné horskému koni, neumožňují však rychlý pohyb. Nohy jsou štíhlé a suché, klouby malé. Kopyta jsou velmi tvrdá. Pro práci v horských terénech mají karabachové často odchylnou stavbu zádi a jejich zadní nohy jsou vzhledem k obvyklým požadavkům na jezdecké koně nepřijatelné, protože mají "kravský" nebo "šavlovitý" postoj, ale to je nezbytný rys všech pracovních horských plemen.

Využití

Karabachové se zkoušejí na dostihové dráze a nejlepší se zařazují do chovu v hřebčíně Akdam. Jsou to také výkonní horští koně, dobře se osvědčující v neschůdných terénech.

Karabašský kůň


Karabašský kůň

Karabašský kůň
Karabašský kůň
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.