Malopolský kůň

21. prosince 2010 v 15:40 | Tereza |  Plemena koní

Malopolský kůň


Malopolský kůň je plemeno s velkým podílem arabské krve, které se chová především v jižních oblastech Polska jako jezdecký kůň.

Historie

Jeho původ lze odvodit od místích plemen, která byla křížena s orientálními koňmi a anglickými plnokrevníky. Ke zlepšení jejich vlastností byli použiti i koně maďarského a rakouského původu, především polokrevní arabové kmenů Shagya a Gidran, ale také angličtí polokrevníci Furioso či lipicáni a koně velkopolští. V současné době je malopolský kůň jedním z nejrozšířenějších plemen v Polsku a jen ve státních stájích se chová na tři sta hřebců. Dalších osm set hřebců je v soukromých chovech, což zaručuje, že již jde o ustálené plemeno s dobrou budoucností.

Charakteristika

Arabská krev je na první pohled patrná v lehce konkávním nebo štičím profilu hlavy, širokém čele a jasných, živých očích. Krk se slabě vyvinutým hřebenem nasedá na válcovité tělo, které nebývá vždy dostatečně hluboké. Přesto je malopolský kůň elegantní a za jeho subtilním vzhledem se skrývá skutečná síla. Barva může být jakákoliv, ale převažují hnědáci, ryzáci, vraníci a bělouši. Výška se pohybuje mezi 160 a 168 cm. Má přátelskou povahu a je velice vytrvalý. Malopolský kůň vyhlášen svým pevným zdravím a nízkými náklady na chov, neboť si dobře udržuje svou váhu a účinně využívá energii obsaženou v potravě.

Využití

Malopolský kůň je kvalitní jezdecký kůň pro všestranné použití, který je navíc dobře použitelný i v tahu a při lehkých zemědělských pracích. Je velice oblíben mezi polskými rolníky, kteří oceňují jeho mírnou povahu a chuť k práci, ať již jde o tahání vozů, shánění zvířat či převážení dělníků nebo zboží.

Malopolský kůň

Malopolský kůň
Malopolský kůň
Malopolský kůň
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.