Norik

19. prosince 2010 v 20:20 | Tereza |  Plemena koní

Norik


Mnoho lidí považuje chladnokrevníky za těžkopádné, pomalé a nemotorné koně. A právě norický kůň, neboli norik, je zářným příkladem opaku.

Historie

V dobách, kdy ještě oblast rakouských a bavorských Alpy spadala pod římskou říši a jmenovala se "Noricum", zde probíhal čilý obchod se solí. Římské legie proto potřebovaly silné koně, kteří by unesli těžký náklad a byli zároveň natolik obratní a odolní, aby jim nečinilo potíže překonávat těžko schůdné alpské průsmyky a pohybovat se po dlážděných cestách. Přestože Římané nikdy nebyli valní jezdci, vydělávali na chovu koní a budovali ve všech částech své rozsáhlé říše hřebčíny. Předky norika byli pravděpodobně příbuzní těžkých válečných koní, kteří se chovali v Juvavu (poblíž dnešního Salcburku).
Ne náhodou je norik blízkým příbuzným rakouského haflinga a italského aveliňského koně. Všechna tři plemena se vyvíjela paralelně v přilehlých oblastech Alp.
Dnešním domovem norika je Salzburg a hřebčín Juvanum. Mniši tam ve středověku převzali dědictví Římanů a pokračovali v chovu. S podporou arcibiskupa ze Salzburgu byl pro chov norika už roku 1565 zřízen hřebčín, což dokládá, že norik je starobylé plemeno s dlouhou historií. V průběhu 16. století probíhala opakovaná křížení se španělskými koňmi k zušlechtění plemene. Pozdější příliv krve koní clydesdalských, belgických, holštýnských a normandských se ukázal jako nevhodný a další zušlechťování bylo ukončeno.

Charakteristika

Není tak těžký jako například peršeron, jeho výška se pohybuje mezi 163 - 173 cm a váha kolem 700 - 900 kg. V poměru k těžší hlavě jsou oči a uši spíše malé, čelo je široké, profil rovný. Krk je krátký a silný, plece dobře tvarovaná a hodně svalnatá, kohoutek nevýrazný, hrudník hluboký, široký s dobře klenutými žebry. Záď je svalnatá a souměrná, obvykle štěpená. Nohy jsou zdravé a silné, klouby čisté. Norik bývá často "přestavěný", tj. jeho záď je výš než kohoutek. Z tohoto důvodu mívá často měkčí hřbet.
Norik je mimořádně odolný a schopný přežít v extrémních klimatických podmínkách dokonce i bez přístřeší. Norik je velmi klidný, vytrvalý a ochotný pracovat. Je neobyčejně dobromyslný, snadno se ovládá a učí novým věcem, přesto je silnou osobností.

Využití

Typickým využitím pro norika je práce v lese, či zemědělství. Díky svým pohodlným chodům a vstřícné povaze je často využíván pod sedlem pro těžší jezdce - ne každý norik se však pod sedlo hodí kvůli měkčímu hřbetu.

Norik


Norik


Norik
Norik
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mary Mary | Web | 20. prosince 2010 v 22:40 | Reagovat

krasavec:-)

2 Správce blogu Správce blogu | 21. prosince 2010 v 15:06 | Reagovat

To jo... :) a díky za pochvalu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.