Paso Fino Colombiano

19. prosince 2010 v 19:59 | Tereza |  Plemena koní

Paso Fino Colombiano


Mnozí z vás jej jistě znají z pardubické výstavy Koně v akci, které se pravidelně od roku 2002 účastní koně Ing. Jana Kubeši. Pojďme si o tomto zajímavém plemeni povědět něco více.

Historie

Paso fino colombiano je potomkem berbersko-iberských koní, které Kryštof Kolumbus a další mořeplavci dovezli na přelomu 15. a 16. století do Karibiku, odkud se pak dostávali do střední, jižní a severní Ameriky.
V Jižní Americe a zvláště v Kolumbii byly rozvíjeny chovy původně dovezených berberů s důrazem na to, aby byli schopni spolehlivě přepravovat jezdce na velmi dlouhé vzdálenosti v nesmírně náročném terénu a později také efektivně pracovat s velkými stády dobytka. Chovy v jednotlivých zemích se vzhledem k velkým rozlohám, horským masivům And a dalším přírodním překážkám vyvíjely v podstatě samostatně a vznikla různá plemena mimochodníků a koní s diagonálními chody.
V Evropě je z encyklopedií známé peruánské paso. To se většinou pohybuje čtyřdobým nepravidelným mimochodem (došlapuje přední s malým zpožděním za došlapem zadní nohy na stejné straně), při kterém výrazně rozmetá předními končetinami do stran. Paso fino colombiano je velmi odlišné od peruánského pasa - především stavbou těla a způsobem mimochodu, který je čtyřdobý a naprosto pravidelný. Rozmetání do stran je u kolumbijských plemen považováno za vážnou vadu.

Charakteristika

Standard plemene udává minimální výšku pětiletých hřebců 138 cm a klisen 136 cm, maximální 148 cm pro hřebce a 146 cm pro klisny. Průměrná výška ale bývá 140-142 cm. Kolumbijští chovatelé mají zájem na udržení této průměrné výšky - experimenty s jejím zvyšováním v minulosti ukázaly, že i když je možné selektivním chovem kohoutkovou výšku zvyšovat, ztrácí se ty nejvíce oceňované kvality plemene (pohodlnost chodu, obratnost), zvyšuje se výdej energie a zmenšuje vytrvalost a pracovní schopnosti. Vyšší kůň nemá v tomto případě lepší schopnost nést jezdce než kůň menší, paso fino colombiano průměrného vzrůstu unese osmdesátikilového jezdce stejně dobře jako 165 cm kůň jiného plemene.
Kolumbijský paso fino od svých berberských předků zdědil mimořádnou ohnivost, odvahu a rezistenci. Cíleným chovem se také podařilo upevnit přátelský charakter koně, který svou energii dává ve prospěch jezdce.

Využití

V dnešních dnech zůstává nadále platným pomocníkem kolumbijských vaqueros (honáci dobytka) při práci s velkými stády na rozlehlých pastvinách, kde odvádí stejnou práci jako quarter horse v USA. Není sice tak těžký jako quarter a při chycení dobytka do lasa jej možná nezadrží na místě a udělá ještě pár kroků, ale pro jeho vytrvalost, obratnost a pohodlí při celodenní práci v sedle by jej vaqueros za quartera nevyměnili.
Jeho ohnivost a mimořádná obratnost jsou výbornými předpoklady pro westernové rychlostní disciplíny (barely a pole bending), vhodný je také k již zmíněnému vytrvalostnímu ježdění. Je vyhledávaným spolehlivým jezdeckým koněm pro vyjížďky.

Paso Fino Colombiano

Paso Fino Colombiano


Paso Fino Colombiano

Paso Fino Colombiano

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alinka Alinka | 27. prosince 2010 v 13:32 | Reagovat

Mě se ten kun moooc libi a jezdila sem na nem

2 Alinka Alinka | 27. prosince 2010 v 13:32 | Reagovat

Mě taky. Taky jsem na něm už jela - v Tunisu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.