Quater horse

19. prosince 2010 v 14:44 | Tereza |  Plemena koní

Quater horse


Tento atlet s laskavou povahou se vedle morgana řadí mezi nejstarší americká plemena.

Historie

Britští kolonizátoři, žijící ve Virginii a jiných osadách na východu pobřeží, křížili v 17. století koně španělského původu, jenž zde žili ve stádech s koňmi dovezenými z Anglie. Ti do vzniku nového plemene pravděpodobně přinesli i krev dnes již vyhynulých britských a irských plemen pony. Spojení vlastností těchto koní tak položilo základ pro skromného a tvrdého koně, dnešního Quarter Horse.

Charakteristika

Na první pohled QH zaujme svým výrazným osvalením. Hlava je klínovitá, menší, ale ušlechtilá, s výraznými žuchvami. Na mohutný krk navazují silné plece, kratší pevný hřbet a výrazně svalnatá záď. Končetiny jsou pevné s kvalitními kopyty.
Zástupce tohoto plemene můžeme též rozdělit do dvou základních typů: stock type - zahrnující koně kratší, svalnatější a podsaditější. Na jedincích v hunter (nebo racing) type je díky vyššímu vzrůstu a jemnějšímu osvalení naopak znát vliv plnokrevníka.
Zbarvení má u těchto koní velkou škálu, převládají ryzáci (chesnut), hnědáci (sorrel), žluťáciplaváci, vraníci, bělouši.

Využití

Tento kůň byl využíván v práci s dobytkem, k tahání nákladů a konečně i sportu. Vynikal totiž v dostihu na čtvrt míle (cca 400 metrů), jenž byla vzdálenost, na které při své tělesné konstituci dokázal vyvinout nejvyšší rychlost. Právě tyto sprinty daly plemenu jméno Quarter - "čtvrtkař".
V současnosti je QH využíván nadále jako pracovní kůň na ranči, vynikající cit pro práci s dobytkem ("cow sence") jej předurčuje pro využití v cuttingu a úspěch sklízí i při ostatních disciplínách westernového ježdění, např. reiningu, ale i v rychlostních disciplínách jakými jsou pole bending či calf roping. Není výjimkou zahlédnout tohoto koně i v disciplínách anglického ježdění či v zápřahu. Skvělý charakter zaručuje i spolehlivého partnera pro pohodové vyjížďky ve volném čase.

Quater


Quater horseQuater
Quater
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.