Rýnský teplokrevník

15. prosince 2010 v 15:01 | Tereza |  Plemena koní

Rýnský teplokrevník


Rýnský teplokrevník je jedním z nejmladších německých plemen koní. Byl vytvořen teprve v 70. letech minulého století...

Historie

Nejlepší z německých chladnokrevných německých koní jsou staří rýnsko-němečtí tažní koně, založení z větší části na belgických brabantech. Kdysi to byl nejoblíbenější pracovní kůň v Porýní, Vestfálsku a Sasku, ale vlivem moderní zemědělské techniky se stalo toto plemeno zbytečné a zanedlouho bude v Německu neznámé. Přesto však chov rýnských koní nezanikl.
Chovatelé v rýnské oblasti využili lehčích jedinců tohoto starého plemene k vytvoření teplokrevného jezdeckého koně, který se nyní jmenuje rýnský teplokrevník. Chovatelsky se orientují na vestfálský chov.

Charakteristika

Výsledkem této šlechtitelské práce je méně ušlechtilý, ale ne nepřitažlivý jezdecký kůň o výšce 168 cm, často ryzého zbarvení, který výborně vyhovuje potřebám rekreačních jezdců. Chovatelé se nyní zaměřují na zlepšení stavby těla, specificky fundamentu a zlepšení chodů, kterými německá plemena vynikají. Hlavně se však klade důraz na vyrovnaný temperament.
Hlava není příliš ušlechtilá, ale v celku má působivý výraz. Silný krk je dost krátký, nemá elegantní tvar. Silné plece, i když v zásadě odpovídají typu jezdeckého koně, jsou přetížené a nemají dostatečnou délku. Hrudník je hluboký. Nohy jsou celkem dobře utvářené, kvalitní, ale v poměru k mohutnému trupu a hlubokému hrudníku se zdají krátké a slabé.

Využití

Rýnský kůň nemůže dosáhnout takové třídy jako proslulý hannoverský teplokrevník, nebo holštýnský kůň, ale je to užitečný, i když skromný, jezdecký kůň. U nás je prakticky neznámý.

Rýnský teplokrevník


Rýnský teplokrevník


Rýnský teplokrevník
Rýnský teplokrevník
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.