Salerno

15. prosince 2010 v 14:53 | Tereza |  Plemena koní

Salerno


Až na vynikající plnokrevníky nemají Italové význačná plemena jezdeckých koní. V posledních letech dosáhli přikřížením plnokrevníka takového zlepšení u salerna

Historie

Salerno vznikl v 18. století v Kampánii na jihu Itálie. Přestože je dnes početní stav nízký, je nejatraktivnějším italským teplokrevníkem. Vyvinul se v hřebčíně Persanu, který založil v první polovině 18. století Bourbon Karel III., král Neapolský a později španělský. Koně chovaní v Persanu, nazývaní v té době persanští koně, vznikli na neapolitánech, kteří se chovali v blízkosti Sorrenta a Neapole a na čisté španělské a berberské krvi.
vytvoření nevšedního, kvalitního jezdeckého koně posloužily i další španělské a arabské importy. Hřebčín byl uzavřen po ustavení Italské republiky v roce 1860 (za Garibaldiho). Když byl v roce 1900 chov obnoven, staré jméno bylo zapomenuto a chov se stal známý pod názvem salerno. Přikřížení anglického plnokrevníka vylepšilo plemeno. Vznikl tím vynikající jezdecký kůň, který byl větší než jeho předchůdci, pohledný, s dobrou pohybovou akcí, tělesnou stavbou a velmi dobře skákal.

Charakteristika

Jelikož má salerno nyní mnohem více krve plnokrevníka, je také mnohem ušlechtilejší než býval dříve. Má dobrou plec, vhodnou pro jezdecký sport, korektní tělesnou stavbu a energický odraz. Následkem toho je jeho akce přiměřeně uvolněná a pružná. Povoleny jsou všechny základní barvy, žádné barvě se nedává přednost. V kohoutku měří kolem 163 cm, je tedy vyšší, než bývali jeho předchůdci. Hlava je jemná a prozrazuje španělský vliv. Nohy jsou dobře utvářené a mají jemné klouby.

Využití

Salerno je ideální sportovní kůň. Kříženci plnokrevníků jsou kvalitní jezdečtí koně, které často užívá jízdní policie. Tito koně jsou velmi vnímaví, výborně stavění a proslulí hlavně svými nadprůměrnými skokanskými schopnostmi.

Salerno


SalernoSalernoSalerno
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.