Slovenský teplokrevník

12. prosince 2010 v 14:15 | Tereza |  Plemena koní

Slovenský teplokrevník


Výška v kohoutku slovenského teplokrevníka je 163 až 170 cm.

Historie

Všichni teplokrevníci pocházející z bývalého Československa jsou plemena, která vznikla v době Rakouska-Uherska. Na vývoji tohoto plemene se podílelo mnoho vlivů (český, maďarský, rakouský, ale i polský). Základem však zůstává vliv uherských plemen. 
Původně se v chovu západoevropská plemena skoro vůbec nepoužívala. K přílivu krve trakénských a hannoverských koní došlo až v nedávné době.
Na Slovensku byl chován ve třech výkonnostních typech (těžkém, lehkém a středním).

Charakteristika

Slovenský teplokrevník je moderní, mnohostranný kůň. Má střední tělesnou stavbu, trup je mohutně stavěný s obdélníkovým rámcem. Má ušlechtilou hlavu s rovným nebo mírně štičím profilem. Krk slovenského teplokrevníka je štíhlý, ušlechtilý, široce nasazený na trup. Má výrazný kohoutek, přecházející ve výborně utvářený trup, široký rovný hřbet, který je delší. Hrudník je dostatečně hluboký. Široká záď je dobře osvalená, kříž je rovný a bedra jsou dobře vázaná. Osvalení bérce je mohutné, zůstává v souladu s celkovým vzhledem. Toto plemeno má hodně robustní trup a velmi kvalitní končetiny. Fundament nohou je silný, korektní, hlezna jsou dobře utvářená. Kopyta jsou pěkně tvarovaná, pevná. Svou velikostí se však zdají poněkud malá v poměru k velmi statnému tělu.

Využití

Slovenský teplokrevník je všestranně využívaným koněm. Pro své energické chody slouží i jako lehký kočárový kůň, lehká tělesná stavba ve spojení s vysokou výkonností a živějším temperamentem přináší vynikající jezdecké vlastnosti s vysokým skokovým potenciálem. Nezřídka je také využíván pro rekreační ježdění. Jeho majitel by měl být již zdatnějším jezdcem a počítat s živým temperamentem slovenského teplokrevníka.

Slovenský teplokrevník


Slovenský teplokrevníkSlovenský teplokrevníkSlovenský teplokrevník
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.