Württemberský teplokrevník

11. prosince 2010 v 17:28 | Tereza |  Plemena koní

Württemberský teplokrevník


Württemberger má vynikající temperament. Plemeno je extrémně tvrdé, stejně jako dobře krmitelné.

Historie

Chov těchto koní má v Německu značnou tradici. Centrem chovu je a byl známý hřebčín Marbach, který proslul též chovem arabských koní. Württemberský teplokrevník vznikl v 17. století. Marbach je světoznámý hřebčín, respektovaný jako centrum chovu koní vysoké kvality a v průběhu 17. století se jednalo především o koně všestranné určené pro jízdu a tah. Původní württemberg byl odlišný než ten, kterého známe dnes. Vznikl křížením původních místních teplokrevných klisen s arabskými hřebci, později s trakény, anglo-normany, frískými koňmi, berbery a suffolky, shirskými koňmi i clydesdaly. Jedním z nejpozoruhodnějších plemeníků s vlivem na plemeno byl anglo-normanský hřebec Faust, který byl typu koba a dal plemenu jistý základní "tvar". Württemberský teplokrevník té doby byl vhodný k lehkému tahu a pro ježdění, vypadal jako dobrý kob, ale nedosahoval kvalit předních německých chovů. Později se změnila poptávka, žádanějšími se stali moderní sportovní koně k jezdeckým disciplínám. K těmto změnám přispěl hlavně trakénský hřebec Julmond (uhynul roku 1965), který svými syny stabilizoval plemeno v typu a výkonnosti a stal se pojmem württemberského chovu.

Charakteristika

Plemeno je extrémně tvrdé, stejně jako dobře krmitelné. Má vynikající exteriér ideální pro sportovní ježdění. Je středně velké, hlava je pěkná, uši ostražité, krk svalnatý, hrudník hluboký, záď silný. Ohon je dobře nasazen. Nohy jsou velmi kvalitní, kopyta tvrdá, akce je vynikající, volná. Barvy převládají hnědá, ryzá, nebo černá. Výška je kolem 165 cm.

Využití:

Dnes württemberští teplokrevníci odpovídají požadavkům na typ německého jezdeckého koně. Pozoruhodné je i výrazné zlepšení mechaniky pohybu.

Württemberský teplokrevník


Württemberský teplokrevníkWürttemberský teplokrevník


Württemberský teplokrevník


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Denča Denča | 12. prosince 2011 v 19:49 | Reagovat

Máš to moc hezký :) líbí se mi to

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.