B

6. ledna 2011 v 18:43 | Tereza |  SKS - Slovník koňských slov
Ballotada
Ztotožňuje se s croupadou, ale s tím rozdílem, že kůň při přitažení zadních nohou obrátí kopyta tak, že jsou zezadu vidět podkovy. Hřbet koně se blíží horizontále. Výkon je přípravou pro nejtěžší figuru: capriolu.

Bandáž
Pružný obvaz, kterým se stahují holeně jezdeckých a dostihových koní, mají ochránit šlachy před záněty, údery a zamezit vzniku návních kostí na končetinách.

Bandážování
Ovazování končetin koně kvůli jejich ochraně nebo léčbě

Barelracing
Rychlostní westernová disciplína

Bariéra
Jednoduchá překážka, používaná při výcviku koní nebo ve skokových soutěžích.

Barování
Nedovolená pomůcka při výcviku skokových koní, při které je kůň nad překážkou uhozen, což pro příště zvýší jeho skok

Barva koně
Ryzák - světlý ryzák, ryzák, tmavý ryzák, černý ryzák; isabela - světlá isabela, isabela, tmavá isabela; plavák - světlý plavák, plavák, tmavý plavák, šedý plavák; hnědák - světlý hnědák, hnědák, tmavý hnědák, šedý (srnčí) hnědák, černý hnědák; bělouš- vybělující: bělouš, žlutý bělouš, šedý bělouš; nevybělující: červený bělouš, hnědý bělouš, černý bělouš, mourek; strakáč; albín - žlutá srst na nepigmentované kůži; skvrnitý bělouš - (hermelín)

Barvy stáje, dres
Vodítko pro snadnou identifikaci koní v dostihu. Reprezentanti jednoho majitele nosí jeho zaregistrované barvy, pokud se v dostihu sejde více koní téhož majitele, musí je od sebe rozlišovat barva čapky jezdce. Dvě stáje (dva různí majitelé) nemohou mít zaregistrován dres zcela totožný.

Bascule
Otáčení se kolem centrálního bodu, tento termín se někdy užívá při popisování oblouku, který kůň opisuje při skoku přes překážku

Bastard
Kříženec, neboli produkt křížení mezi druhy (zebroid, mula, mezek).

Bedra
Část páteře mezi posledním hrudním obratlem a kostí křížovou. Mají být kratší až střední, dostatečně široká, silná, mírně klenutá, esovitě přecházet v pánev. Nežádoucí jsou bedra dlouhá, úzká.

Began
Chladnokrevník, těžký tažný kůň

Belgický kůň
Rozšířené plemeno chladnokrevných koní, ve velké míře byl využit ke zmohutnění domácích plemen

Bělouš- šiml
Typ zbarvení s velkou variabilitou. Čistě bílý kůň může být albín s červenýma očima (vzácný, velice choulostivý až neživotaschopný), leucins modrýma očima (rovněž velmi vzácný) anebo kůň s kůží, kopyty a očima normálně pigmentovanýma, proto se někdy označuje jako vybělující (v angličtině). Tito bělouši jsou buď vybělující nebo nevybělující. Vybělující se rodí tmaví a během dospívání jejich srst zbělá, nevybělující mají obyčejně srst smíšenou, bílé a barevné chlupy promíchané po celém těle nebo v určitých vzorech. Podle toho se označují buď podle barvy (červení, rezaví, šedí bělouši), nebo vzoru (mourek, mušák, pstružák, jablečňák, grošák apod.).

Berberský kůň
Pouštní kůň ze severozápadní Afriky posléze s podílem arabské krve. Měl vliv na vývoj španělských koní.

Bérce
Část pánevní končetiny mezi klouby kolenním a hlezenním. Svalstvo bérce má být mohutně vyvinuto. U jezdeckých koní má být bérec při dobrém osvalení dlouhý, u tažných koní kratší, avšak široký.

Bič
Součást vybavení vozataje nebo kočího. Slouží k ovládání koní.

Bičík
Rákoska, součást vybavení pro jezdce, sloužící k pobídce koně.

Biga
Dvojspřeží vedle sebe

Biorytmus
Periodické procesy organismu, zřejmé z pravidelného střídání doby činnosti a doby klidu či spánku během určitého časového období (den, rok)

Bílá čára (linea alba)
Je asi 0.5 cm široký pruh kopírující tvar kopyta mezi rohovým chodidlem a chodidlovým okrajem, je to nepigmentovaná, drobivá rohovina. Je to vrstva pod rohovou stěnou kopyta, která je současně hranicí, kam až je možné přibít podkovák.

Blajdeka
Dečka s kapsami, do nichž se vkládají olověné destičky, aby kůň měl v sedle předepsanou hmotnost. Umísťuje se pod sedlo a je součástí mrtvé váhy.

Blembák
Je to název pro jakoukoliv přilbu, vojenskou, bezpečnostní a i jezdeckou -  v jezdectví se tento název používá nejvíce  pro starší typy s dvoubodovým uchycením jen jedním řemínkem pod bradou.

Blenda - (slang.)
Zábrana. Boční, hlavně optické ohraničení překážky, bývá o něco vyšší než překážka. Má zabránit, aby kůň před překážkou vybočil, uhnul

Blinkers
Stínidla na očích koně. Zabraňují pohledu do stran.

Blistr
Mast vhodná k léčbě vleklých zánětů kloubů, šlach, šlachové pochvy nebo okostice. 

Blistrování
Je umělé vyvolání akutního zánětu pomocí blistru, aby se vyléčil vleklý zánět (o takovém koni se říká, že je "namazanej" nebo "blistrovanej" a je tedy vidět, že se musí dát pozor na nohy).

Bookmaker - bukmejkr
Příjemce sázek na pevné kurzy, které se sám stanoví podle pravděpodobnosti vítězství nebo umístění koně.

Box
Místnost pro koně ve stáji, nejčastější rozměry třikrát tři metry, v níž se kůň může volně pohybovat, aniž by byl uvázán. V boxu je obvykle automatická napáječka a žlab na krmení.

Breeders Cup
Něco jako dostihové mistrovství světa konané v USA. Soubor osmi dostihů (od roku 2007 jedenácti), které jsou rozděleny podle délky, povrchu a věku koní: Juvenile Fillies (1700 m, 2 leté klisny na písku), Juvenile (1700 m, 2letí hřebci na písku), Distaff (1800 m, 3 leté a starší klisny na písku), Mile (1600 m, 3 letí a starší koně na trávě), Sprint (1200 m, 3 letí a starší koně na písku), Filly and Mare Turf (2000 m, 3 leté a starší klisny na trávě), Turf (2400 m, 3 letí a starší koně na trávě), Classic (2400 m, 3letí a starší koně na písku). Letos se také poprvé poběží kategorie Dirt Mile (stejné jako u Mile, jen na písku), Filly and Mare Sprint ( sprint pro klisny na písku), Juvenile Turf (pro dvouleté na trávě). 

Breeches
Anglicky název pro jezdecké kalhoty, které jsou dlouhé do půl lýtek.

Brnkačky
Slangový výraz pro srouhavky, chrániče nohou proti strouhání

Brumby
Název pro zdivočelé koně v Austrálii.

Bryčka
Lehký kočár nebo vozík, bryčky byly nejoblíbenějšími venkovskými cestovními kočáry. V různých provedeních je většinou vyráběli místní řemeslníci - koláři, kováři a sedláři, řeznické bryčky sloužily k cestám řezníků za obchodem. Proto byla korba za kozlíkem upravena pro převoz jatečních zvířat.

Březost
Stav klisny od oplodnění do porodu. Trvá 333 dní, tj. 11 měsíců.

Buk
Přijímá sázky bez licence, nezákonně.

Burina
Krmná řepa

Buzkaši
Forma rugby hraného na koních. Název hry je odvozený od afgánského slova BUZ, což znamená koza a slova KASHIDANT, což znamená tahat, takže tahaní kozy. Jmenuje se tak proto, že se hraje s vycpanou kozí kůží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.