T

6. ledna 2011 v 18:14 | Tereza |  SKS - Slovník koňských slov
Tandem
dva koně v zápřahu za sebou.

Takt
počet úderů, které slyšíme v určitém chodu.

Tažný kůň
označení koně, jednostranně využívaného v zápřeži.

Telecí koleno, telecí kolena
deformace karpálního kloubu; holeň je ohnuta směrem dozadu. Vada zevnějšku i funkce přední nohy.

Tělesné rozměry
určují rámec a jeho tělesné tvary. Pro obecnou charakteristiku jsou nejvýznamnější tři: kohoutková výška (absolutní, tedy hůlková), obvod holeně a obvod hrudi.

Temperament
nervová složka konstituce, důležitý činitel ovlivňující výkonnost. Podmiňuje jej výše prahu dráždivosti nervové soustavy, tj rychlostí reakce koně na podněty z vnějšku. Rozeznáváme temperament živý a klidný, z nichž každý má několik subtypů (podtypů). Krajními formami jsou temperament předrážděny a apatický.

Teplokrevník
označení lehčího, živějšího koně vhodného k jízdě a lehčímu tahu (na rozdíl od chladnokrevníka). Teplokrevníci jsou často smíšeného původu, k jejich zlepšování se užívalo i plnokrevníků. Jsou většinou orientálního původu.

Tevis Cup
je nejobtížnější vytrvalostní jízdou v USA. Je to jednodenní závod dlouhý 160 km (100 mil) z Tahoe City v Nevadě (nadmořská výška 1829 m) do Auburnu v Kalifornii (nadmořská výška 300 m). Cesta vede pohořím Sierra Nevada, které překonává průsmykem Squaw Pass ve výšce 2896 m, a kromě rychlého střídání nadmořské výšky je úsek obtížný i extrémními klimatickými změnami, protože účastníci projíždějí pásmem věčného sněhu a krátce nato se dostanou do údolí, kde se musejí vyrovnat teplotou 38° C. Čas vítěze se obvykle pohybuje okolo 12 hodin, ale každý, kdo závod absolvuje do 24 hodin je odměněn velice žádanou zlatou a stříbrnou přezkou jezdců Pony Expressu. Poprvé se jel v roce 1955.

Těsné kopyto
strmé rovné kopyto s užší střelkou a těsnějšími patkami.

Tkalcování
zlozvyk, který se projevuje přenášením váhy z jedné přední nohy na druhou za součastného kývavého pohybu hlavy.

Tom Quilty Ride
je nejznámější dálková jízda v Austrálii přes Blue Mountains v Novém Jižním Walesu, Austrálie. Závod je dlouhý 160 km (100 mil) a poprvé se jel v roce 1966.

Trap
klus, jede trapem = kluše.

Trapák
klusák.

Trapování
klusání.

Traverzála
je to získaný chod koně. Kůň se současně pohybuje dopředu a do strany na dvou stopách, přitom vnitřní nohy překračují vnější. Provádí se v klusu a ve cvalu. 

Trdlice
viz. podsedlí.

Trenza
uzdečka.

Tribunní skok
efektní výškodálkový skok ve steeplechase, zpravidla nejtěžší v celém dostihu. Bývá postaven blízko diváků, u prvních míst.

Trojbradlí
triple-bar je šířkovýšková překážka ze tří šikmo stoupajících barier. Je to jednoduchá překážka, protože ji kůň zdolává jedním skokem. Variantou triple-baru je pyramida, která má první a třetí barieru ve stejné výši a střední je nejvyšší.

Trojkoruna
vítězství ve všech klasických dostizích, které jsou přístupny i hřebcům a nově i valachům: Velká jarní cena (1600 m), České derby (2400 m) a St. Leger (2800 m) - viz klasické dostihy.

Trysk
čtyřdobý prodloužený cval. Nohosled je: levá přední, pravá zadní, levá přední, pravá přední.

Třmeny
součást sedla, která prošla dlouhým vývojem. Tvar třmenů je podmíněn pracovním využitím koně. Původně byly třmeny kulaté, protože kočovníci, kteří je vymysleli, jezdili v měkké obuvi. Později byly třmeny botičkové. Jezdci trávící v sedle celý den využívají třmeny široké. 

Turf
dostihový sport s přenosným systémem různých typů dostihů s přesnými pravidly. Zahrnuje dostihy rovinné, překážkové a klusácké a vychází z anglické tradice. Turf (2400 m, tříletí a starší koně na trávě) - dostih z BC.

Turniket
je to úzká skoková překážka,která vyžaduje přesnou techniku jízdy. Koně na ní často vybočují.

Tušírka
viz. bič

Typ koně
souhrn charakteristických vlastností, tělesných tvarů a jimi podmíněných užitkových vlastností, jimiž se vyznačují příslušníci určité skupiny koní. Existují skupiny koní, které nelze označit za plemeno, protože nemají plemennou knihu a na původu mnoho nezáleží, ale splňují určité nároky. Jsou to např. hunter (honební kůň), hack, kob apod.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.